Přeskočit na obsah

Biografický slovník českých zemí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Biografický slovník českých zemí
ZeměČesko
Žánrbiografický slovník
VydavatelLibri, Academia a Historický ústav AV ČR
Datum vydání21. století
ISBN80-7277-214-7
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biografický slovník českých zemí (BSČZ) je český mnohosvazkový biografický slovník, vydávaný od roku 2004 a geograficky vymezený na české země. Chronologicky zasahuje do současnosti, ovšem zařazovány jsou pouze biogramy (slovníková hesla) zemřelých osob.

Od roku 1974 je v Německu vydáván německojazyčný biografický slovník Biographisches Lexikon zur Geschichte der böhmischen Länder, který je rovněž zaměřen na české země.

Za přípravou Biografického slovníku českých zemí stojí Historický ústav Akademie věd České republiky, pracuje se na něm od roku 1990. Jeho iniciátorem byl František Šmahel, ředitel Historického ústavu Československé akademie věd, do čela redakce se postavil historik Jan Novotný. Roku 1994 vyšel neprodejný ukázkový sešit, který obsahoval vzorová hesla a pokyny pro autory. Po několik let budovala redakce databázi více než 40 tisíc osob, zemřelých i žijících. Na základě ní vydal Historický ústav mezi lety 1997 a 2000 čtyři svazky neprodejného hesláře se jmény 20 tisíc osob a jejich základními biografickými a profesními daty.[1] Druhý neprodejný ukázkový sešit vyšel následně roku 2001.

Vydavatelského partnera připravovaného slovníku nalezl Historický ústav v nakladatelství Libri. Vydávání Biografického slovníku českých zemí ve formě brožovaných svazků začalo v roce 2004, jednotlivé svazky obsahují více než 200 hesel. Jeden díl slovníku je tvořen pěti svazky, jednotlivé díly jsou rozlišovány barvou obálky. Od prvního do patnáctého svazku (2004–2012) vydávalo slovník nakladatelství Libri, roku 2013 ho převzalo nakladatelství Historického ústavu ve spolupráci s nakladatelstvím Academia. Do publikovaného slovníku byly zpočátku zařazeny osoby zemřelé do roku 2000, od 16. svazku došlo zároveň se změnou nakladatele k posunu nejnovějšího data úmrtí zahrnutých osob na rok 2010.[1]

V roce 2015 byl na webu zpřístupněn generální heslář slovníku a roku 2016 také prvních patnáct svazků, které byly v tištěné formě postupně vyprodány. Od 16. svazku jsou hesla na webu zveřejňována zhruba rok po jejich vydání v tištěné podobě.[2]

Ukázkový sešit a heslář (neprodejné)
Libri
Academia – Historický ústav
  1. a b MAKARIUSOVÁ, Marie. Biografický slovník českých zemí. Praha: Středisko společných činností AV ČR, 2017. (Věda kolem nás; sv. 58). Dostupné online. S. 14–16. 
  2. Hlavní strana [online]. Hiu.cas.cz [cit. 2023-06-04]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]